Zaczynam się coraz bardziej przekonywać do paleodiety. Wcześniej już umieściłem film o paleodiecie, więc polecam tym, którzy jeszcze nie oglądali.
Jednym z pierwszych pytań, które zadają ludzie słysząc o paleodiecie, to co właściwie jeść, jeśli dieta "zakazuje" spożywania nabiału, pieczywa (ogólnie produktów zbożowych), roślin strączkowych, ziemniaków, pokarmów zawierających drożdże i słodyczy.
Przede wszystkim nie rezygnuje się z mąki w ogóle. Używa się np mąki migdałowej (pewnie np. coś takiego). A to otwiera nam drogę do wielu potraw.
Jak na razie wszystkie strony w języku angielskim (jeśli znasz jakieś strony polskojęzyczne w tym temacie, proszę o info/komentarz):
* PaleoFood.com - duży zbiór przepisów, dodatkowo wiele informacji, np lista zakupów
* blog this primal life - sporo przepisów, dodatkowo autorka zaczęła umieszczać filmy wideo, na których pokazuje jak robi potrawy. Próbowałem placków z kabaczków - naprawdę niezłe.
* kolejny blog Caveman Food
* i jeszcze ciekawa strona Food Renegade - nie jest to paleodieta, ale także autorka promuje raczej naturalne jedzenie, polecam
Spostrzeżenia na temat racjonalnego odżywiania, tak zwanego zdrowego trybu życia, samorozwoju i tego co się wokół nas dzieje.
18 sierpnia 2009
Przeludnienie to mit
Okazuje się, że proste dzielenie obala teorię o przeludnieniu Ziemii.
Wg ONZ w 2010 roku na Ziemii będzie żyło około 6 908 688 000 ludzi. Stan Teksas ma powierzchnię lądową 678 907 km2.
6 908 688 000 / 678 907 = 0.00098 km2 na osobę, czyli 98m2. Korzystając tylko z powierzchni stanu Teksas jesteśmy w stanie zapewnić każdej rodzinie na Ziemii działkę liczącą niespełna 400m2.
Dokładne wyliczenia na http://www.wolframalpha.com/input/?i=678907+square+kilometers+%2F+(6908688000%2F4)
W tych obliczeniach nie ma miejsca na drogi, chodniki, światła, kanalizację, telefony, szkoły, posterunki policji itd.., ale poza stanem Teksas pozostaje jeszcze ponad 148 milionów kilometrów kwadratowych lądów do zagospodarowania na naszej planecie.
Podobne obliczenia dla mieszkańców Polski: http://www.wolframalpha.com/input/?i=311888+square+kilometers+%2F+(38141000+%2F4)
Wg ONZ w 2010 roku na Ziemii będzie żyło około 6 908 688 000 ludzi. Stan Teksas ma powierzchnię lądową 678 907 km2.
6 908 688 000 / 678 907 = 0.00098 km2 na osobę, czyli 98m2. Korzystając tylko z powierzchni stanu Teksas jesteśmy w stanie zapewnić każdej rodzinie na Ziemii działkę liczącą niespełna 400m2.
Dokładne wyliczenia na http://www.wolframalpha.com/input/?i=678907+square+kilometers+%2F+(6908688000%2F4)
W tych obliczeniach nie ma miejsca na drogi, chodniki, światła, kanalizację, telefony, szkoły, posterunki policji itd.., ale poza stanem Teksas pozostaje jeszcze ponad 148 milionów kilometrów kwadratowych lądów do zagospodarowania na naszej planecie.
Podobne obliczenia dla mieszkańców Polski: http://www.wolframalpha.com/input/?i=311888+square+kilometers+%2F+(38141000+%2F4)
5 sierpnia 2009
Francuzka zapisała w spadku fortunę swojej wsi
Miło coś takiego się czyta, pomimo smutku z powodu śmierci człowieka.
http://biznes.onet.pl/francuzka-zapisala-w-spadku-fortune-swojej-wsi,18491,3026006,1,news-detal
Fortunę zapisała w spadku swojej wsi mieszkanka Beaumont w zachodniej Francji. 1,8 tys. mieszkańców cieszy się z nieoczekiwanego "złotego deszczu" - donosi w środę "Le Parisien".
Owa pani zmarła w styczniu w wieku 100 lat. Swej wsi zapisała cały majątek, wart 620 tysięcy euro. Miejscowe władze poinformowały o tym dopiero teraz, kiedy wyjaśnione zostały wszelkie kwestie prawne.
Spadek sfinansuje w Beaumont budowę biblioteki, żłobka i sali bankietowej. Ponadto mieszkańcom obniżony zostanie lokalny podatek.
http://biznes.onet.pl/francuzka-zapisala-w-spadku-fortune-swojej-wsi,18491,3026006,1,news-detal
31 lipca 2009
(Glutaminian sodu) Co zamiast kostek rosołowych?
Tego, że kostki rosołowe i inne ulepszacze smaku do zup i sosów typu Vegeta, Kucharek, Ziarenka Smaku nie powinny zbyt często pojawiać się w naszej diecie nikomu chyba nie trzeba mówić. Większość tego typu produktów zawiera glutaminian sodu.
Opis glutaminianu sodu z Infobota:
Choć niektóre źródła podają, że glutaminian szkodzi tylko osobom uczulonym (link) warto przynajmniej dowiedzieć w jaki sposób można zastąpić ten związek w swojej diecie.
Ja osobiście problem z glutaminianem widzę taki, że bardzo łatwo się do niego przyzwyczajamy i potem praktycznie każda potrawa bez glutaminianu jest dla nas bez smaku. Niezależnie czy glutaminian bardzo szkodzi czy jest bezpieczny w niewielkich ilościach po co zabijać naturalny smak na rzecz glutaminianu? Sam to przechodziłem, początkowo wszystko wydaje się za mało słone, bez smaku, okropne. Po 2 tygodniach jest już ok.
Na różnych forach:
1) Można znaleźć kostki rosołowe bez dodatku glutaminianu. Pewnie na przykład coś takiego.
2) Można samemu przygotowywać wywar z mięsa oraz warzyw i go zamrozić, choć lepiej byłoby zawsze przygotowywać świeży świezy... (warto pamiętać, że do mrożenia używamy worków do mrożenia!)
Bulion można także przygotować bez mięsa, z marchwii, pora, selera, liści
laurowych, i mocno zesmażonej cebuli.
3) Dodawanie suszonych i świeżych ziół (wyjątkowo skuteczny jest lubczyk)
4) Suszone warzywa
5) Płatki drożdzowe
6) Sól, pieprz
7) czosnek, cebula
Opis glutaminianu sodu z Infobota:
E621: glutaminian sodu; syndrom "restauracji chińskiej" (bóle głowy, ucisk w skroniach, sztywność karku); stosowanie w żywności dla dzieci i niemowląt zakazane; należy unikać
Choć niektóre źródła podają, że glutaminian szkodzi tylko osobom uczulonym (link) warto przynajmniej dowiedzieć w jaki sposób można zastąpić ten związek w swojej diecie.
Ja osobiście problem z glutaminianem widzę taki, że bardzo łatwo się do niego przyzwyczajamy i potem praktycznie każda potrawa bez glutaminianu jest dla nas bez smaku. Niezależnie czy glutaminian bardzo szkodzi czy jest bezpieczny w niewielkich ilościach po co zabijać naturalny smak na rzecz glutaminianu? Sam to przechodziłem, początkowo wszystko wydaje się za mało słone, bez smaku, okropne. Po 2 tygodniach jest już ok.
Na różnych forach:
1) Można znaleźć kostki rosołowe bez dodatku glutaminianu. Pewnie na przykład coś takiego.
2) Można samemu przygotowywać wywar z mięsa oraz warzyw i go zamrozić, choć lepiej byłoby zawsze przygotowywać świeży świezy... (warto pamiętać, że do mrożenia używamy worków do mrożenia!)
Bulion można także przygotować bez mięsa, z marchwii, pora, selera, liści
laurowych, i mocno zesmażonej cebuli.
3) Dodawanie suszonych i świeżych ziół (wyjątkowo skuteczny jest lubczyk)
4) Suszone warzywa
5) Płatki drożdzowe
6) Sól, pieprz
7) czosnek, cebula
25 lipca 2009
Było sobie życie
Wszystkie (chyba) odcinki dostępne do obejrzenia w polskiej wersji na stronie filmy dokumentalne.
Na filmwebie znalazłem kilka komentarzy do filmu:
Kocham to. Po prostu uwielbiam. Nie dość, że jest to szalenie interesujące, to strasznie dużo wynosi się z takiego filmu.
Dokładnie. Nie pokemony a było sobie życie! :)
Pomogło mi w maturze:-)))
Naprawdę świetny pomysł na serial dla dzieci...dzieki temu ze oglądałem go jako mały chłopiec było mi duzo łatwiej przyswoić sobie niektóre informacje z biologii.
24 lipca 2009
Tak dla zioła na własny użytek?
Czyżby światełko w tunelu, krok w stronę normalności?
(Dziennik)
Pod informacją na forum zdaje się być tak samo dużo komentarzy za jak i przeciw. Jednak standardowo jest to raczej walka polityczna pomiędzy zwolennikami PISu i PO a nie argumentacja za i przeciw legalizacji.
Natomiast dosyć ciekawa dyskusja na temat legalizacji marihuany znajduje sie na forum prawda2.
Minister sprawiedliwości Andrzej Czuma zamierza złagodzić przepisy o walce z narkomanią. Co proponuje? By posiadanie niewielkiej ilości narkotyków - na tzw. własny użytek - nie było karane. Za to o wiele surowiej mają być traktowani handalrze oraz dilerzy.
(Dziennik)
Pod informacją na forum zdaje się być tak samo dużo komentarzy za jak i przeciw. Jednak standardowo jest to raczej walka polityczna pomiędzy zwolennikami PISu i PO a nie argumentacja za i przeciw legalizacji.
Natomiast dosyć ciekawa dyskusja na temat legalizacji marihuany znajduje sie na forum prawda2.
20 lipca 2009
Paleodieta
Filmik o zyskującej coraz większą popularność diecie. Paleodieta - podstawy diety oraz stylu życia.
Subskrybuj:
Posty (Atom)