17 sierpnia 2011

Jajka z łososiem - przepis

Niedawno na urodzinach bratanicy trafiłem na pyszną przekąskę - jajka z łososiem.
Jajka gotujemy na twardo, łososia (najlepiej dość tłustego) kroimy na bardzo drobne kawałeczki.
Jajka obieramy, przekrajamy na dwie części, wyciągamy żółtka i mieszamy je z łososiem. Można dodać do tej mieszaniny odrobinę pieprzu i soli, ewentualnie trochę majonezu jeśli łosoś nie jest tłusty.
Mieszaninę nakładamy spowrotem w dziurki, które pozostały po żółtkach, możemy dorzucić jeszcze na wierzch kawałek łososia lub ogórka kiszonego i gotowe! :)

Przekąska dość sycąca, a przy starannym doborze składników (jajka wiejskie/ekologiczne, dziki łosoś wędzony na zimno) nawet może kwalifikować się jako potrawa zgodna z paleodietą.

Postaram się wkrótce dorzucić fotke.

16 sierpnia 2011

Komar w moim domu

Komar w moim domu jest nieproszonym gościem. Za słabe słowo. Może raczej zbirem albo złodziejem. W każdym razie nie jest to mucha, której czasem daję pożyć trochę u nas w chacie.


Ale na pewno też nie jest to osa. Osa jest bardzo groźnym gościem (obrazek). Z osą trzeba policzyć się od razu. Ale mimo, że groźna to stosunkowo łatwo ją zabić.

Komar nie jest tak niebezpieczny jak osa, ale jest też bardziej przebiegły od niej. Pozbywam się go najszybciej jak się da, nawet jeśli jest 4 w nocy.
Najczęściej komar podlatuje gdzieś w moje pobliże i po pierwszym strzale pada. Polowanie odbywa się mimochodem (musiałem sprawdzić ten wyraz w słowniku).
Czasem po pierwszej nieudanej próbie, komar wraca i wtedy go zabijam.
Ale czasem trafia się taki, a raczej taka, że trzeba poświęcić na nią więcej czasu. Nawet metoda polegająca na poddaniu się jednemu ukąszenie zawodzi.
I wtedy komar w moim domu oznacza prawdziwe polowanie i wszystko co się z nim łączy. Grunt to używanie słabego światła i wyłączenie wszelkich urządzeń, zamknięcie szczelnie okien i drzwi, żeby jak najmniej hałasu dochodziło do pomieszczenia. Słuch pomaga nam zlokalizować intruza a przy słabym oświetleniu komar więcej się rusza. Dzięki temu w krótkim czasie uzyskujemy więszką możliwość prób zabicia.

Dziś zabiłem komara przy 8 próbie, zajęło mi to 25 minut.

Ulubiona miejsca komara w pokoju to obszary ścian tuż pod sufitem, czasem sufit, zacienione miejsca i ciemne przedmioty.

Przeczytaj więcej Jak radzić sobie z komarami?

9 maja 2011

Morderca jest kim innym niż to opisują media

Warto przeczytać!


Jestem lekarzem, chirurgiem, pracuję w oddziale ratunkowym jednego z największych warszawskich szpitali klinicznych. Stołeczne szpitale rotacyjnie dyżurują w zakresie ostrych dyżurów urazowych. W jeden dzień tygodnia przez 24 godziny trafiają do nas ofiary wypadków komunikacyjnych z całego obszaru Warszawy i najbliższych okolic podwarszawskich, a nawet z dalszych odległości, jeśli pacjent jest w bardzo ciężkim stanie i wymaga specjalistycznego kompleksowego zaopatrzenia. Na tej podstawie czuję się upoważniony do wyrażenia własnych wniosków co do sytuacji na drogach.

http://wyborcza.pl/1,100503,6828746,Morderca_jest_kim_innym_niz_to_opis%20%C2%A0uja_media.html?fb_ref=su&fb_source=profile_oneline#ixzz1LrI06I9Y

16 lipca 2010

Paloedieta w pigułce - część III

Jakiś czas temu pojawiła się kolejna, trzecia część filmiku o paleodiecie. We wcześniejszych częściach filmu autorzy mówili o diecie oraz ćwiczeniach. We wcześniejszych postach na blogu możecie także znaleźć linki do stron z przepisami.

Trzecia część filmu poświęcona jest witaminie D, o tym jak ważna jest do prawidłowego działania naszego organizmu oraz w jaki sposób ją pozyskiwać.

9 lipca 2010

Il teatro degli orrori

Jeśli lubisz ostrzejszą muzykę, być może spodoba się Tobie także Il Teatro Degli Orrori. Według last.fm to włoski alternative post-punk noise rock band :) Wg mnie to dość ciekawa, orginalna muzyka, momentami dość przejmujący wokal, faktycznie momentami hałas. Jeszcze nie rozszyfrowałem tekstów, ale z jednego z teledysków wywnioskowałem, że nie przepadają za policją ;) Generalnie warte przesłuchania.




Na tej playliście więcej utworów.

Oficjalna strona zespołu: http://www.ilteatrodegliorrori.com/

Porady - Jak oszczędzać wodę?

Niedawno trafiłem na stronę poznańskiego Aquanetu. Znalazłem tam kilka porad dotyczących oszczędzania wody. Poza dość oczywistymi sprawami jak zakręcanie kranu przy myciu zębów czy goleniu możemy przeczytać w jaki sposób sprawdzić stan instalacji wodociągowej w domu.
Dowiedziałem się także, że ogród latem najlepiej podlewać rano lub wieczorem, kiedy temperatura jest najniższa. Dzięki temu redukujemy straty wynikające z parowania. Ciekawe.

Więcej: http://www.aquanet.pl/poradnik/?pid=164

25 maja 2010

Specjalista

to człowiek, który wie prawie wszystko o prawie nicznym.