24 listopada 2009

Mamografia - cała prawda czy półprawdy?

Trafiłem na ten artykuł dopiero wczoraj. Naprawdę warto go przeczytać. Okazuje się,  że nawet w kwestii tak jeszcze do niedawna promowanej mamografii nie wszystko jest jasne. Nie zostaliśmy poinformowani o skutkach ubocznych i potencjalnych zagrożeniach. Co więcej sama skuteczność mammografii wydaje się wątpliwa.

O tym wszystkim dokładnie w artykule przekroju:
Mammografia - cała prawda czy półprawdy?

11 listopada 2009

Neandertalczyk

Polecam film dokumentalny o życiu Neandertalczyków zrealizowany przez Chanel4. Film przedstawia zwyczaje, narzędzia, sposoby polowania oraz wiele innych faktów. Oraz ich zetknięcie z bardziej współczesnym gatunkiem, określanym jako człowiek z Cro-Magnon.


Neanderthal-Episode 1 Of 2

§♪Иシ | MySpace Wideo


Część pierwsza
Część druga

5 listopada 2009

Szwecja: Pestycydy w organicznej herbacie

Zielone herbaty są znane z dobrego wpływu na zdrowie. Ale 8 na 10 popularnych marek herbaty w Szwecji zawiera substancje mogące być niebezpieczne dla zdrowia.

Green herb teas are habitually marketed as offering additional health benefits. But eight of ten popular brands contain chemicals that can be hazardous to health, according to a new analysis by the company Testfakta.
    Among the teas tested by the firm include one organic brand, Kung Markatta, which was found to contain traces of poisonous pesticides banned by the EU, according to media reports.

    "We have decided to halt all sales of the tea from our stocks," said Peter Engberg at Kung Markatta to Östgöta Correspondenten.

    The organic branding organisation Krav has decided to immediately withdraw its classification of the tea.

    "We consider this matter to be very serious as the Krav label stands for production without the use of pesticides," Kristin Cooper at Krav told Dagens Nyheter.

    Testfakta tested nine other brands and found traces of pesticide chemicals such as Cypermethrin, Ethion, Deltamethrin as well as substances banned by the EU such as Biphenyl and Azinphos-methyl.

    Aside from the Kung Markatta tea the levels found in other brands tested did not exceed Swedish Food Administration (Livsmedelsverket) limits and so no action will be taken.

    The only brand in the test found to be free from pesticides was Clipper with tea grown in India and China.
    TT/Peter Vinthagen Simpson (news@thelocal.se)
    źródło: http://www.thelocal.se/23086/20091105/

    Ciekawe jak to wygląda w Polsce...

    3 listopada 2009

    Jedzenie z opóźnionym zapłonem - wywiad z Markiem Lavendale

    Zdaje się tekst warty przeczytania. Po pierwsze dlatego, że rzadko trafia się tekst na onet.pl wprost mówiący o dzisiejszych metodach "leczenia" i koncernach farmaceutycznych.

    Chce pan powiedzieć, że amerykańscy lekarze i firmy farmaceutyczne pozostają przy szkodliwych dla pacjenta metodach leczenia z powodów finansowych?
    Firmom farmaceutycznym nie podoba się nasza metoda, ponieważ zwalcza ona przyczyny choroby, więc ludzie nie muszą regularnie przyjmować leków


    Po drugie tłumaczy to, co pewnie większość z nas wie lub się domyśla, tzn że niektóre potrawy nam szkodzą, choć nie powodują jakiś sensacyjnych reakcji alergicznych czy wymiotów.

    Lavendale nazywa to zjawisko opóźnioną alergią pokarmową i tłumaczy tak:
    Jeżeli jemy żywność niezgodną z naszym układem odpornościowym, zachodzą reakcje, które zabijają białe krwinki w naszym ustroju, co z kolei prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych.  (...) pobieramy od danej osoby krew i badamy, jak białe komórki krwi tej osoby reagują na szeroką gamę produktów żywnościowych oraz związków chemicznych. Jeżeli widzimy, że w kontakcie z danym produktem białe krwinki marszczą się, pękają i w efekcie giną, wiemy już, że tego produktu dana osoba musi unikać, przynajmniej na pewien czas.

    O samych zbożach wypowiada się następująco:
    ... zboża nie są naturalnym pożywieniem dla człowieka. Jemy je dopiero od 11 tysięcy lat, a żyjemy na tej planecie od setek tysięcy lat. Zboża stanowią przyczynę alergii znacznie częściej niż na przykład warzywa.

    I tu jeszcze o sokach, konkretnie jabłkowym:
    Kiedy jemy jabłko, musimy je najpierw przeżuć, przez co nasza ślina i enzymy dostają się do jabłka rozpoczynając proces trawienia. Ale jeśli spożywamy jabłko w postaci soku, ten pierwszy etap trawienia zostaje pominięty, przez co nie jesteśmy w stanie strawić zawartych w jabłku węglowodanów, a to odbija się niekorzystnie na naszym organizmie.

    O kawie:
    Zawarta w kawie kofeina jest bardzo silnym środkiem pobudzającym, który oddziałuje na nadnercza i powoduje na dłuższą metę chroniczne zmęczenie. Kawa bardzo często niszczy też białe krwinki. Co więcej, zawiera także ponad 20 niekoniecznie dobrych dla człowieka substancji chemicznych. Kawa powoduje także fizyczne uzależnienie.



    Przeprowadzenie takiego testu na najczęściej alergizujące produkty to bagatela 1800zł :) wiec pewnie większość sobie nawet tym nie będzie zaprzątała głowy, ale warto przeczytać które produkty najczęściej alergizują i potestować na sobie czy lepiej czujemy się z nimi czy bez nich.

    Lista 22 najbardziej szkodliwych sładników pożywienia wg Lavendala:
    1. Szkodliwe dla wszystkich:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, wołowina, jajka, kawa, tytoń, wieprzowina, soja, czekolada, orzechy ziemne, chlorowana woda, gaz ziemny
    2. Spryskiwane pestycydami i innymi toksycznymi związkami chemicznymi:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, wołowina, jajka, wieprzowina, winogrona, czekolada, orzechy ziemne, chlorowana woda, gaz ziemny.
    3. Najczęstszą przyczynę natychmiastowej alergii pokarmowej:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, jajka, soja, orzechy ziemne
    4. Pozostałe:
      drożdże piekarnicze, drożdże piwne, kukurydza, pomarańcze, ziemniaki, pomidory, buraki, jabłka, produkty ropopochodne

    Wygląda na to, że niewielkie mamy możliwości po wyelimonowaniu tych wszystkich produktów. Myślę, że należy to traktować z przymrużeniem oka, ale warto zastanowić się, co się zjadło poprzedniego dnia jeżeli boli nas na przykład głowa.

    26 października 2009

    Czosnek

    Właśnie znalazłem na forum dobradieta.pl ciekawą wypowiedź o czosnku dostępnym w Polskich sklepach:

    Tak się składa że z czosnkiem mam do czynienia na co dzień, jak i z firmami importującymi go.

    Wielkość nie ma znaczenia bo chińczycy oferują go w kilku klasach jakości i grupach wielkości (kalibrowany ) po kolorze też nie poznasz.
    Podobnie jak słonecznik tak i czosnek powinien mieć napisany kraj pochodzenia na metkach.
    Każdy czosnek w zalewie w woreczku puszce słoiku to jest albo chiński albo indyjski, my Polacy go nie łuskamy, nikomu by się to nie opłaciło , wtedy mały słoiczek był by po 20 zl .

    Chiński czy indyjski czosnek da się rozróżnić tylko jednym sposobem smakowym, bo ichni czosnek smakuje jak rzepa , pasza, po prostu nie ma smaku.
    Nasz Polski jak spróbujesz to wydaje ci się ze sie kwasu napiłeś i za chwile ci język upier.....
    Tylko tak da się to rozróżnić.
    Nasz polski czosnek można kupić rzeczywiście jeszcze może miesiąc może dwa potem będzie występował w ilościach leczniczo-aptecznych.
    Nie wiem czym chinole konserwują ten czosnek ale wytrzymuje najdłuższe próby przechowalnicze , musi być czymś zalewany w Chinach bo prędzej wiadereczko plastikowe zgnije niż on się zepsuje.

    Radzę też zwrócić uwagę jak kupuje w hiper super sklepach np słonecznik mak czy inne dobrodziejstwa z Chin, ostatnio widziałem żurawinę .
    I potem mówi się że lecznicze rośliny nie działają , a ja powiem wręcz szkodzą..., bo inspekcje w tym kraju nie przestrzegają tego by producenci pisali kraj pochodzenia produktu.

    Źródło: http://dobradieta.pl/forum/viewtopic.php?t=16401 

    1 października 2009

    prof. Marek Naruszewicz o otyłości u dzieci

    Otyłość wśród dzieci to coraz bardziej powszechny problem w Polsce. Problem nadwagi i otyłości dotyczy około 18% dzieci (dane z 2005 roku). Poniżej przedstawiam kilka rad profesora Marka Naruszewicza o tym, jak walczyć z otyłością.

    Uregulowany tryb życia
    Wg prof. Naruszewicza bardzo istotne jest aby posiłki były o określonych porach. Powinno być 5 posiłków w ciągu dnia, każdy mniej więcej co 3-4 godziny. Należy także zapewnić codziennie aktywność fizyczną. Na przykład pół godziny spaceru przed snem.

    Czego unikać
    Oczywiście jedzenia typu fast-food, słodyczy (maksymalnie raz w tygodniu), słodzonych napojów. Należy unikać także nadmiaru cukru i soli.

    Wg pana profesora nie należy podawać dzieciom leków obniżających apetyt.

    Co jeść
    Wg prof. Naruszewicza w nasza lodówce powinny być 3 półki oznaczone 3 różnymi kolorami:
    • warzywa i owoce -  z tej półki można brać produkty 5 razy dziennie
    • produkty mleczne, sery (nie żółte), produkty z ryb - z tej półki 2 razy dziennie
    • wędliny, smarowidła, żółty ser - 1 raz dziennie

    Gdy mamy do czynienia z tzw atakami głodu należy dziecku podawać owoce lub warzywa, aby "przetrwało" do zaplanowanego posiłku.
    Aby utrzymać harmonogram posiłków małym dzieciom należy podawać niesłodzone herbatki ziołowe.

    Profesor poleca także pieczywo typu wassa oraz graham.


    Obserwacja
    Wg prof. Naruszewicza, jeśli dziecko zaczyna podjadać i nie ma aktywności fizycznej to jest ono na najlepszej drodze do nadwagi. Dlatego ważna jest obserwacja. Bardzo często otyłość jest konsekwencją problemów jakie dziecko ma w szkole albo w rodzinie. Likwidacja tych problemów kończy problem otyłości.


    Babcia
    Moim zdaniem świetny sposób na babcię.

    "Babcia na ogól choruje na jakieś schorzenia. Trzeba zaapelować, ze jeśli babcia będzie przekarmiała dzieci, skarze ich na te same choroby. poza tym dla babci bardzo ważnym argumentem jest to, że otyły wnuk ciężko znajdzie partnera życiowego i będzie trudniej znaleźć dobrą pracę."


    Pełna treść rozmowy z prof. Mariem Naruszewiczem na Onet.pl

    29 września 2009

    Między młotem a kowadłem

    Życiowy impas to taka sytuacja, w której czujemy się źle i nie mamy pomysłu jak z tej sytuacji się wydostać. Nie widzimy wtedy żadnego sensownego wyjścia. Każdy pomysł na zmianę lub rozwiązanie sytuacji wydaje nam się beznadziejny. Co wtedy robić? Jak rozwiązać problem?

    Poniżej po krótce przedstawiam kilka zasad, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemu. Szerzej temat jest opisany w artykule Przełamując fale... I życiowy impas na zenforest.

    Te zasady to:
    1. Unikanie pułapek przeszłości
    2. Zdobycie samozadowolenia
    3. Godzenie się na dostatek