25 maja 2010

Specjalista

to człowiek, który wie prawie wszystko o prawie nicznym.

19 maja 2010

Wiadomości onetu

Nie będę się rozpisywał na temat poziomu mediów w naszym kraju czy w ogóle. Temat już wielokrotnie wałkowany na blogach, forach itp, więc można sobie doczytać. Mogę polecić artykuł Daniela Sena pt. Człowiek rodzi się mądry, a później głupieje przed TV.

Po dłuższym czasie oderwania od "main streamu" zajrzałem na onet. Przeczytałem informację o kredycie z MFW:

RPP stara się nakłonić zarząd NBP, by przedłużył dostęp do 20 mld dol. kredytu z MFW. Choć jest uchwała Rady, która go do tego zobowiązuje, to zarząd robi uniki. MF zastanawia się nad wzięciem linii na swój koszt - pisze na stronach gospodarczych "Gazeta Wyborcza".

"Na wczorajszym roboczym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej dyskutowała o przedłużeniu elastycznej linii kredytowej z MFW. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, wczorajsze spotkanie było dość burzliwe. Jeden z członków - Andrzej Bratkowski - opuścił posiedzenie. Konsensusu nie osiągnięto" - pisze dziennik.

"Większość w Radzie - podobnie jak Ministerstwo Finansów - jest zdania, że dostęp do pieniędzy funduszu jest nam potrzebny, zwłaszcza że sytuacja na rynku jest wciąż niestabilna. Tymczasem zarząd opiera się i przekonuje, że to zbędny wydatek (za sam dostęp do 20 mld dol. musielibyśmy zapłacić 180 mln zł)" - dodaje.

"Nie mamy narzędzi, by coś więcej zrobić. Umowa z MFW to kwestia porozumienia Ministerstwa Finansów i zarządu banku. Tymczasem zarząd nas informuje, że z resortem finansów rozmawia - powiedziała "Gazecie" Elżbieta Chojna-Duch z Rady".

źródło: http://biznes.onet.pl/rpp-kloci-sie-o-kredyt-z-mfw,18543,3227133,1,prasa-detal

Właściwie o co chodzi? Co ta informacja ma niby wnosić i jaką reakcję, myśli wywołać? Czy powinienem się opowiedzieć po którejść ze stron?

Nie wiem jak reszta społeczeństwa, ale ja nigdy nie brałem kredytu na 20mld dolarów. Nie mam pojęcia jakie jest przeciętnie oprocentowanie takiego kredytu. Nie mam też pojęcia czy te 180 mln PLN za dostęp to dużo czy mało. Nawet nie wiadomo za jaki okres mamy zapłacić te 180mln PLN (rok? miesiąc?...)
Ponadto autor informacji nie podaje jakie byłoby oprocentowanie w przypadku skorzystania z kredytu, jakie potencjalnie byłoby oprocentowanie gdybyśmy mieli wziąć "normalnie" taki kredyt z MFW, EBC czy innego banku. Rozumiem, że w zależności od sytuacji, ryzyka oprocentowanie byłoby różne, ale brakuje choćby przykładowej informacji na ten temat. Na przykład na jakich warunkach kredyty dostały inne kraje (z "pomocy" MFW korzystały już Węgry oraz Ukraina).

Właściwie jedyną informacją jaka do mnie dociera, to fakt, że ktośtam się wkur... i wyszedł z posiedzenia.
Po co ta informacja?

11 marca 2010

Inspirujący cytat

Czy kiedykolwiek widziałeś dziecko pogrążone w czarnej rozpaczy, gdy odmówiono mu loda? Wszyscy to pewnie widzieliśmy, a także jako dzieci przeżywaliśmy takie momenty, kiedy cały świat się walił. Teraz, gdy jesteśmy dorośli, wiemy, że brak loda nie jest żadnym powodem do zmartwień. Ale nasz samochód – to zupełnie co innego! Zgodzicie się, że to poważny problem!
C. Sisson

24 listopada 2009

Mamografia - cała prawda czy półprawdy?

Trafiłem na ten artykuł dopiero wczoraj. Naprawdę warto go przeczytać. Okazuje się,  że nawet w kwestii tak jeszcze do niedawna promowanej mamografii nie wszystko jest jasne. Nie zostaliśmy poinformowani o skutkach ubocznych i potencjalnych zagrożeniach. Co więcej sama skuteczność mammografii wydaje się wątpliwa.

O tym wszystkim dokładnie w artykule przekroju:
Mammografia - cała prawda czy półprawdy?

11 listopada 2009

Neandertalczyk

Polecam film dokumentalny o życiu Neandertalczyków zrealizowany przez Chanel4. Film przedstawia zwyczaje, narzędzia, sposoby polowania oraz wiele innych faktów. Oraz ich zetknięcie z bardziej współczesnym gatunkiem, określanym jako człowiek z Cro-Magnon.


Neanderthal-Episode 1 Of 2

§♪Иシ | MySpace Wideo


Część pierwsza
Część druga

5 listopada 2009

Szwecja: Pestycydy w organicznej herbacie

Zielone herbaty są znane z dobrego wpływu na zdrowie. Ale 8 na 10 popularnych marek herbaty w Szwecji zawiera substancje mogące być niebezpieczne dla zdrowia.

Green herb teas are habitually marketed as offering additional health benefits. But eight of ten popular brands contain chemicals that can be hazardous to health, according to a new analysis by the company Testfakta.
    Among the teas tested by the firm include one organic brand, Kung Markatta, which was found to contain traces of poisonous pesticides banned by the EU, according to media reports.

    "We have decided to halt all sales of the tea from our stocks," said Peter Engberg at Kung Markatta to Östgöta Correspondenten.

    The organic branding organisation Krav has decided to immediately withdraw its classification of the tea.

    "We consider this matter to be very serious as the Krav label stands for production without the use of pesticides," Kristin Cooper at Krav told Dagens Nyheter.

    Testfakta tested nine other brands and found traces of pesticide chemicals such as Cypermethrin, Ethion, Deltamethrin as well as substances banned by the EU such as Biphenyl and Azinphos-methyl.

    Aside from the Kung Markatta tea the levels found in other brands tested did not exceed Swedish Food Administration (Livsmedelsverket) limits and so no action will be taken.

    The only brand in the test found to be free from pesticides was Clipper with tea grown in India and China.
    TT/Peter Vinthagen Simpson (news@thelocal.se)
    źródło: http://www.thelocal.se/23086/20091105/

    Ciekawe jak to wygląda w Polsce...

    3 listopada 2009

    Jedzenie z opóźnionym zapłonem - wywiad z Markiem Lavendale

    Zdaje się tekst warty przeczytania. Po pierwsze dlatego, że rzadko trafia się tekst na onet.pl wprost mówiący o dzisiejszych metodach "leczenia" i koncernach farmaceutycznych.

    Chce pan powiedzieć, że amerykańscy lekarze i firmy farmaceutyczne pozostają przy szkodliwych dla pacjenta metodach leczenia z powodów finansowych?
    Firmom farmaceutycznym nie podoba się nasza metoda, ponieważ zwalcza ona przyczyny choroby, więc ludzie nie muszą regularnie przyjmować leków


    Po drugie tłumaczy to, co pewnie większość z nas wie lub się domyśla, tzn że niektóre potrawy nam szkodzą, choć nie powodują jakiś sensacyjnych reakcji alergicznych czy wymiotów.

    Lavendale nazywa to zjawisko opóźnioną alergią pokarmową i tłumaczy tak:
    Jeżeli jemy żywność niezgodną z naszym układem odpornościowym, zachodzą reakcje, które zabijają białe krwinki w naszym ustroju, co z kolei prowadzi do dalszych problemów zdrowotnych.  (...) pobieramy od danej osoby krew i badamy, jak białe komórki krwi tej osoby reagują na szeroką gamę produktów żywnościowych oraz związków chemicznych. Jeżeli widzimy, że w kontakcie z danym produktem białe krwinki marszczą się, pękają i w efekcie giną, wiemy już, że tego produktu dana osoba musi unikać, przynajmniej na pewien czas.

    O samych zbożach wypowiada się następująco:
    ... zboża nie są naturalnym pożywieniem dla człowieka. Jemy je dopiero od 11 tysięcy lat, a żyjemy na tej planecie od setek tysięcy lat. Zboża stanowią przyczynę alergii znacznie częściej niż na przykład warzywa.

    I tu jeszcze o sokach, konkretnie jabłkowym:
    Kiedy jemy jabłko, musimy je najpierw przeżuć, przez co nasza ślina i enzymy dostają się do jabłka rozpoczynając proces trawienia. Ale jeśli spożywamy jabłko w postaci soku, ten pierwszy etap trawienia zostaje pominięty, przez co nie jesteśmy w stanie strawić zawartych w jabłku węglowodanów, a to odbija się niekorzystnie na naszym organizmie.

    O kawie:
    Zawarta w kawie kofeina jest bardzo silnym środkiem pobudzającym, który oddziałuje na nadnercza i powoduje na dłuższą metę chroniczne zmęczenie. Kawa bardzo często niszczy też białe krwinki. Co więcej, zawiera także ponad 20 niekoniecznie dobrych dla człowieka substancji chemicznych. Kawa powoduje także fizyczne uzależnienie.



    Przeprowadzenie takiego testu na najczęściej alergizujące produkty to bagatela 1800zł :) wiec pewnie większość sobie nawet tym nie będzie zaprzątała głowy, ale warto przeczytać które produkty najczęściej alergizują i potestować na sobie czy lepiej czujemy się z nimi czy bez nich.

    Lista 22 najbardziej szkodliwych sładników pożywienia wg Lavendala:
    1. Szkodliwe dla wszystkich:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, wołowina, jajka, kawa, tytoń, wieprzowina, soja, czekolada, orzechy ziemne, chlorowana woda, gaz ziemny
    2. Spryskiwane pestycydami i innymi toksycznymi związkami chemicznymi:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, wołowina, jajka, wieprzowina, winogrona, czekolada, orzechy ziemne, chlorowana woda, gaz ziemny.
    3. Najczęstszą przyczynę natychmiastowej alergii pokarmowej:
      mleko i wszystkie produkty nabiałowe, jajka, soja, orzechy ziemne
    4. Pozostałe:
      drożdże piekarnicze, drożdże piwne, kukurydza, pomarańcze, ziemniaki, pomidory, buraki, jabłka, produkty ropopochodne

    Wygląda na to, że niewielkie mamy możliwości po wyelimonowaniu tych wszystkich produktów. Myślę, że należy to traktować z przymrużeniem oka, ale warto zastanowić się, co się zjadło poprzedniego dnia jeżeli boli nas na przykład głowa.